SES İZOLASYONU

Ses izolasyonu nedir ? Nerelerde Uygulanır ? Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Görseller

Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu
Ses İzolasyonu

ÖNEMLİ BİLGİLER

  • İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Yaşam alanlarını istenmeyen veya çevreye rahatsızlık verecek gürültüyü yalıtarak gürültünün zararlı ve rahatsız edici etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan gürültüyü azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gürültünün rutin olarak devam eden mekanlarda uygun kullanım koşulları yaratmak amacı ile yapılan uygulamalardır. Gürültü insanlarda psikolojik ve fizyolojik pek çok zarar oluşturmaktadır. Gürültü, stresin artmasındaki en önemli sebeplerdendir ve stres bir çok hastalığın kaynağı ve arttırıcısıdır.

  • Gelişen teknolojiye paralel olarak yapıelemanlarının hafiflemesiyle gürültü sorunlarıortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple yapıelemanlarının ses ışınlarıkarşısındaki davranışlarınıiyi bilmek, sonradan meydana gelecek ve masraflı, telafisi zor durumlarda kalmayıönleyebilir. Yapıelemanlarıvasıtasıyla iletilen bu seslerin miktarlarınıazaltmak için alınan önlemlere “Ses Yalıtımı”denir. Yapıelemanlarında sesin iletimi ve yayılımıiki yolla olur : 1. Hava doğuşumlu sesin bir mekandan diğerine iletilmesi 2. Darbe sesinin alıcımekanda hava doğuşumlu ses olarak yayılmasıya da strüktür yoluyla uzak mekanlara taşınarak hava doğuşumlu ses olarak yayılması

SES İZOLASYONU

Ses izolasyonu temel olarak gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültü, düzensiz yapılı, farklı frekans bileşenlerine sahip olan ve genellikle zamana göre, değişken olan istenmeyen ses topluluğudur. Kısaca rahatsız edici sesolarak tanımladığımız gürültü, günümüzde, kentleşmenin doğal bir sonucudur.

Aşırı gürültülü ortamlarda ses dalgalarının şiddeti fazla olduğu için bu ortamlar sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle aşırı gürültülü ortamlarda yalıtım malzemelerinin kullanılması gürültüyü önler yani ses izolasyonu sağlar.

Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.) Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.) Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır.

Ses izolasyonu için kullanabileceğiniz malzemeler şunlardır :
Bariyerli akustik sünger,ses yalıtım süngerleri,bariyerli süngerpan,epdm bariyer,heraklite ahşap yünü vb.

image
image
image
image

İnsan gürültüye zamanla alışmış olsa bile zararları artarak devam edecektir. Üstelik gürültü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Özellikle uzun süreler yüksek gürültüye maruz kalanlarda kalıcı işitme kayıpları (sağırlık) oluşmaktadır. Ayrıca fabrika gibi endüstriyel tesislerde çalışanların verimi düşmekte, dikkatlerinin dağılması sonucunda iş kazaları meydana gelmektedir.Bütün bunların oluşmasını önlemek içinde ses izolasyonu yaptırmak gerekmektedir.