ZEMİN KAUÇUKLARI

Zemin kauçuklarının özellikleri nelerdir ? Ne amaçlı kullanılır ? Uygulaması nasıl yapılır ?

Görseller

Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları

ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Gelişen teknolojiye paralel olarak, yapı elemanlarının hafiflemesiyle gürültü sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple sonradan meydana gelecek ve hem masraflı hem de telafisi zor durumlarda kalmayı önleyebilmek için yapı elemanlarının ses ışınları karşısındaki davranışlarını iyi bilmek gerekir. Yapı elemanları vasıtasıyla iletilen bu seslerin miktarlarını azaltmak için alınan önlemlere “Ses Yalıtımı” denir.

  • Gürültü pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. İnsan gürültüyü zamanla kabullenmiş olsa bile zararları artarak devam edecektir. Üstelik gürültü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Özellikle uzun süreler yüksek gürültüye maruz kalanlarda kalıcı işitme kayıpları (sağırlık) oluşmaktadır. Ayrıca fabrika gibi endüstriyel tesislerde çalışanların verimi düşmekte, dikkatlerinin dağılması sonucunda iş kazaları meydana gelmektedir.

ZEMİN KAUÇUKLARI

Zeminde meydana gelen darbe ve ayak seslerinin oluşturduğu titreşimi ve etrafa rahatsızlık veren sesi kesmek için kullanılan zemin ses yalıtım malzemeleridir.Çok katlı yapılarda en önemli gürültü sorunları darbe seslerinden kaynaklanır.Darbe sesleri bilindik olarak iki sert cisimin birbirine teması ile oluşturduğu titreşim yolu ile yayılan seslerdir.

Zemin ses yalıtım kauçukları her türlü zeminde kullanılabilen ses yalıtım malzemeleridir.Rulo Mantar Levha,mantarlı kauçuk levha ve kauçuk levha bu malzeme grubuna girmektedir.Başka ses yalıtım malzemeleri ile de kullanımı mevcuttur.Mesela rebonded bondex süngerpan.Rebonded ses yalıtımında çok etkili bir malzemedir.Her türlü yüksek ses frekansı bulunan alanda kullanılabilir.Bu iki malzemenin birlikte kullanımı ile ortaya etkili bir ses yalıtımı çıkar.

Zemin Kauçuklarının Teknik Bilgileri
- Bina ömrüyle eş değer kullanım süresine sahiptir.
- Temizliği oldukça kolaydır ve yıkanabilir özelliktedir.
- Darbeye karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Makine temellerinde vibrasyon emici olarak kullanılır.Kalınlıkları = 3mm ile 100mm arasında değişiklik göstermektedir.Ses izolasyonu ve ısı izolasyonunda kusursuz yapmasından dolayı inşaat sektöründe de kullanımı yaygındır.

Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları
Zemin Kauçukları

Zemin ses yalıtımı uygulaması yapmak için çok profesyonel olmaya gerek duyulmaz.

Yapıştırma için özel solid sıvı yapıştırıcısını önermekteyiz. Uzun ömürlü bir uygulama sağlamaktadır. Yapıştırıcısı m2' ye 200 gram kadar gelecek kadar kullanılmalıdır.